Poprzedni
Indeks
Następny
DSCN1314.JPG

Układ odświeżania DRAM

Dynamiczna pamięć RAM wymaga odświeżania, czyli jakby "przypominania" jej zawartości. Odświeżanie jest wykonywane przez sam układ pamięci, ale wymaga uruchomienia poprzez odczyt (lub zapis) komórki pamięci. Odczyt (zapis) składa się z dwóch faz: wybrania adresu wiersza (RAS) a następnie wybrania adresu kolumny (CAS). Odświeżany jest zawsze cały wiersz (wszystkie kolumny) czyli wystarczy wykonanie tylko pierwszej fazy.

Podczas normalnej pracy procesor wykonuje operacje na pamięci, czyli niejako "przy okazji" odświeża ją, jednak normalna praca procesora nie gwarantuje, że "zajrzy" on do komórki pamięci z każdego wiersza, ani że będzie to robił wystarczająco często. Pamięci stosowane w Elwro 801AT wymagały odświeżania w cyklu 4 milisekund, tzn. w takim czasie system powinien odczytać przynajmniej jedną komórkę z każdego z 256 wierszy*.

Cykl odświeżania był inicjowany przez timer 8254A, który był programowo** ustawiony na wyzwalanie go co 15μs (mikrosekund). Kolejne adresy wierszy były generowane przez widoczne na zdjęciu dwa układy liczników 7493 (M97,98) i wystawiane na szynę adresową przez bufor M57. Nad poprawnym przeprowadzeniem całego cyklu odświeżania czuwał sekwenser, który rozpoczynał operację w odpowiedniej fazie cyklu maszynowego procesora.

Układy liczników i bufora są obecne (fizycznie) w tym miejscu, bo generowane adresy trafiają na szynę ISA. Dzięki temu układ może odświeżać również RAM znajdujący się na karcie rozszerzenia pamięci. Drugim powodem, nie tak oczywistym, było zredukowanie liczby połączeń na płycie obwodu drukowanego.

____
* ówczesne układy pamięci często stosowały "odświeżanie siedmiobitowe", czyli cykl wynosił 2 milisekundy i odświeżano 128 wierszy. Z punktu widzenia opisywanego układu wychodzi na to samo.

** jeśli pamiętasz opcję BIOS PC Slow Refresh to teraz wiesz, do czego służyła. ;-)

Poprzedni
Pełna rozdzielczość (2272x1704), 939KB
Następny


walbum v0.71
edwart@kapibara 2017-08-21 05:19